"מולטי- סטראטג'י" כתפיסת מסחר

שנת 2020 לפני סיום, הגיע זמן להביט לאחור ולנתח את מה שהשנה זימנה לנו.

כל ההצלחות כל הכישלונות, ההזדמנויות שהשוק זימן לנו ואיך ניצלנו אותם או שאולי פוספסו.

כדי להיות טובים יותר, עלינו ללמוד מהעבר כדי לדעת להתמודד עם מה שמזמן לנו העתיד.

אם לא נדע לנתח את העבר וללמוד ממנו לעולם לא נוכל להתפתח כבני אדם וכסוחרים.

כשאני משחזר את מאורעות 2020, אי אפשר לפספס את גודל ההזדמנות שניתנה למשקיעים בשוק המניות על רקע ההרס הכלכלי שיצר וירוס הקורונה והמפולת שבאה בעקבותיו.

ב-20.2.2020 מדד הנאסדק 100 נשק לרמת 9800 הנקודות וב-20.3 לאחר 30 יום בלבד צנח הנאסדק 100 לרמות שפל של 6,700 ירידה של כ-30% – הירידה החדה המהירה ביותר בהיסטוריה של השוק האמריקאי.

תשעה חודשים לאחר מכן נכון לכתיבת שורות אלה מדד הנאסדק 100 נסחר בשווי של 12,600 נקודות עליה של כ-85%  מהשפל!  רגע… מה קרה כאן?

רכבת ההרים הזו טמנה בחובה הזדמנויות ומלכודות רבות למשקיעים וסוחרים כאחד.

מהירות ההתרחשויות הצריכה ממני לגייס את כל הידע והניסיון שצברתי במהלך השנים כדי לדעת ולהתמודד עם התנודתיות הגדולה והמהירה ביותר בהיסטוריה.

אם אנסה לשחזר את מה שקרה בשוק והתגובה שלי להתרחשויות אוכל לסכם את זה ב-5 צמתים עיקריים שיצרו אתגרים קשים ועם זאת סיפקו הזדמנויות מדהימות והנה הסיפור:

20/2/20 – המדדים האמריקאים נסחרים בשיא טרום התפרצות הקורונה, אף משקיע עדיין לא יודע איזו הפתעה גדולה יזמן לנו השוק בימים הקרובים…

שנת 2020 נפתחת כהמשך ישיר לשנת 2019 ,תיק המסחר שלי מתנהל באסטרטגיות דייטרייד לונג/שורט ביום הפרסום של הדוחות הכספיים של החברות.

בתקופה הזו אני מקדיש אולי 10 דקות ביום כדי לחבר את התוכנה לחשבון המסחר שלי, תוכנת אופטימה מאתרת לי את המניות וסוחרת באופן אוטומטי ואני קוצר הצלחות יפות.

תיק המסחר שלי מצליח להכפיל את עצמו בתקופה של חודשיים בלבד והמשך השנה נראה מבטיח.

אבל אז… אף אחד לא התכונן למה שעתיד לקרות… וירוס הקורונה מתחיל להתפשט בעולם ויוצר כאוס בריאותי וכלכלי. עסקים רבים נסגרים, אנשים מסתגרים בבתים והכלכלה מקבלת מכה אנושה, השוק האמריקאי מתחיל לצנוח.

25/2/20 – ירידה של 6%  מהשיא של המדדים, האופי של השוק משתנה בפתאומיות, אני מזהה שבירה של קו מגמה ארוך טווח בגרף המדדים וקפיצה חדה במדד הפחד VIX.

נקיטת פעולה- אני מודיע בקבוצות של התלמידים על הפסקת המסחר בתיק שלי באסטרטגיות הדיי-טרייד, מכירת כל תיק המניות שלי וישיבה על הגדר. מה שעומד לנגד עיני זה השבירה הטכנית המדדים והפוטנציאל ההרסני שעלול להגיע בעקבות זה, מה שבדיעבד מסתבר כצעד שהציל אותי מהפסדים ניכרים בתיק.

6/3/20 – לאחר ישיבה של שבועיים על הגדר הירידות במדדים מחריפות והכאוס מתחיל לשלוט בשווקים, מדד הפחד (ה-(VIX) קופץ מעבר לרמת ה-50 אירוע טכני שמזכיר לי את שנת 2008.

בפעם האחרונה שזה קרה בשנת 2008 בפרוץ משבר הסאב-פריים, קפץ מדד הפחד מעבר ל-50 מה שהיווה את האות לתחילת מפולת ענקית בשווקים. כמי שחווה שתי מפולות עבר (אני סוחר מ-2000- שם הייתה מפולת מניות האינטרנט וההייטק) ידעתי שניתנה האות לנפילות חדות.

נקיטת פעולה- החלטתי להישאר מחוץ לשוק ולא להיכנס לשורטים אך דאגתי להסיט את החסכונות הפנסיוניים שלי שתמיד נמצאים על 100% מניות – למסלול סולידי.

מה שבדיעבד הסתבר שעזר לי להגדיל את הפנסיה באופן משמעותי.

19/3/20 – לאחר כחודש בלבד השווקים נמצאים בכאוס מוחלט, המדדים יורדים בממוצע 30% מהשיא והעתיד של הכלכלה והבורסה נראה שחור משחור. כותרות העיתונים מפחידות ומיטב הפרשנים והכלכלנים מנבאים שחורות. אף אחד לא מעיז להיכנס לבורסה והמשקיעים חווים הפסדי ענק.

אבל אז…הפדרל רזרב שהוא הבנק המרכזי בארה"ב מחליט החלטה דרמטית שעתידה לשנות לחלוטין את התמונה. ההחלטה היא להדפיס כסף ולקנות את כל החובות העמוקים של החברות בארה"ב מקטן ועד גדול. תוכנית סיוע של מעל 2 טריליון דולר בדרכה לשוק, התוכנית הגדולה ביותר בהיסטוריה של השוק האמריקאי.

נזכרתי שבשיא המפולת 2008 מי שהציל את השוק ועשה את השינוי המיוחל היה הפד האמריקאי, מרגע שהחליט להתערב ולהיכנס לתמונה, נטרפו הקלפים והשוק החל במסע עליות שנמשך 12 שנה עד שנת 2020.

נקיטת פעולה- לאור כניסת הפד לשווקים החלטתי החלטה דרמטית- אני מחזיר חזרה את החסכונות הפנסיוניים שלי למסלול של 100% מניות (חודש אחד בלבד אחרי שהיסטתי אותם למסלול סולידי וחסכתי בעקבות זה הפסדים של 15%)  

במקביל הודעתי לקבוצות התלמידים שלי שאני נכנס לשוק עם כול תיק המסחר שלי לתעודת כפליים על מדד הנאסדק 100- QLD וזו האסטרטגיה שלי לחודשים הקרובים.

לאחר עליה של 100%  בתיק שלי בחודשים ינואר פברואר, חזרתי לשוק בפול פוזיציה על תעודת כפליים אחת ולאחר כחודש אחד שווי התיק שלי עלה ב-40%  נוספים.   

15/4/20 – במהלך החודש בו התיק שלי היה מושקע כולו בתעודת כפליים על מדד הנאסדק 100, השווקים החלו להתאושש ומשקיעים החלו לחזור לשוק.         

נקיטת פעולה-
החלטתי שאני בונה עבורי ועבור קהילת התלמידים שלי סורק למסחר סווינג שמאתר את המניות החמות ביותר שנמצאות במגמת עליה. במשך כחודש איפיינתי את הסורק והתחלנו להשתמש בו. 

ההצלחה הייתה גדולה. תיק המסחר שלי שוב יותר מהכפיל את עצמו בעקבות העסקאות הנהדרות שאיתר לנו הסורק וניצול ההזדמנויות שהשוק סיפק.

בשורה התחתונה- עד כתיבת שורות אלה תיק המסחר שלי הניב רווח של מעל 400%  בשנת 2020 ואני יכול לומר בגאווה שזו הייתה השנה הטובה ביותר שלי כסוחר עצמאי מה שהקרין גם על ההצלחה של התלמידים שלי

אם אנתח מה גרם לי להצלחה הגדולה הזו ולפעול כפי שפעלתי אני מגיע למסקנה שזה נובע מ-2 סיבות עיקריות:

  1. נקיטת פעולות נכונות בתגובה להתרחשויות בשווקים על רקע ניסיון העבר שלי, תוך נטרול רעשי הרקע מסביב, כמו כתבות, פרשנויות ומומחים
  2. שימוש במגוון אסטרטגיות בשיטת Multi-Strategy ולא היצמדות לאסטרטגיה אחת.

ההצלחה שלי נבעה מהיכולת לקרוא את המפה ולהגיב באופן שונה לכל סיטואציה תוך בניית אסטרטגיות שמתאימות לרוח התקופה וישומן בפועל.

המסר שאני רוצה להעביר לכם- אם פעם כדי לקצור הצלחה, מספיק היה להתמקד במשהו אחד ולהיות טוב בו, הרי שהעידן הזה השתנה ומי שלא יתאים את עצמו יישאר מאחור.

בעידן החדש באה הקורונה והוכיחה לנו שהיום לא מספיק להיות טוב רק במשהו אחד. בעולם הבמה קוראים לזה מולטי- טאלנט. לא מספיק להיות שחקן או דוגמן או מנחה אלא לשלב כמה דברים ביחד.

ובשוק ההון זה אומר שצריך להשתמש ב Multi-Strategy.

אהבתם את הטיפים?

הצטרפו לקבוצת הוואצאפ של סוחרי הקומנדו לקבלת טיפים ישירות לנייד

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

לפרטים נוספים או הרשמה לסדנה אני פה בשבילך!​

מלא את הטופס ואחזור אליך בהקדם:

WhatsApp דברו איתי