עקום התשואות התהפך. האם יש סיבה לדאגה?‎

בשבוע שעבר התהפך עקום התשואות בארה"ב. מדורי הכלכלה באמצעי התקשורת דיווחו על כך בהרחבה, ומכל רחבי העולם עולים קולותיהם של משקיעים אשר מזהירים מפני קריסה מתקרבת מול אחרים הטוענים את ההיפך.

אם יצא לך לשמוע על כך ולא ברור לך על מה מדובר או כיצד זה משפיע על המסחר האלגוריתמי – הבה נסביר את העניין.

מהו עקום התשואות הזה שמדברים עליו כל הזמן?

עקום התשואות הוא שמו של מדד המציג את ההפרש בין גובה ההחזר על אגרות חוב אמריקאיות לטווח ארוך לבין ההחזר על אגרות חוב לזמן קצר. בדרך כלל מדובר בהפרש חיובי, שכן ההחזר על אג"ח לטווח ארוך נוטה להיות גבוה יותר מן ההחזר על אג"ח לטווח קצר.

במקרים מסוימים יתכן שההפרש הזה מתאפס (כאשר ההחזר בשני המקרים שווה), ואז נהוג לומר שעקום התשואות משתטח. אולם במקרים חריגים ההפרש הזה שלילי; דהיינו ההחזר על אג"ח לטווח ארוך נמוך יותר מן ההחזר על אג"ח לטווח קצר – ואז נהוג לומר שעקום התשואות מתהפך. 

למה זה כל כך מסעיר את הסוחרים בשוק ההון? משום שהיפוך עקום התשואות הוא אירוע מיוחד. בעשרות השנים האחרונות האירוע סימל את ראשיתם של מיתון עמוק, כאוס בשווקים ומשברים כלכליים גדולים. למעשה, המשברים החמורים ביותר בכלכלה העולמית החלו זמן קצר לאחר שעקום התשואות התהפך, מה שגורם לאירוע שהתרחש בשבוע שעבר להיראות כמו הסימן הראשון לתוהו ובוהו פיננסי.

כעת רוב המשקיעים בעולם אשר סוחרים בצורה ידנית נחלקים פחות או יותר לשני מחנות יריבים: אלה החוששים מקריסה כלכלית ועל כן ממהרים למכור את כל הנכסים שברשותם על מנת למקסם רווחים או למזער הפסדים; ולעומתם אלה הטוענים שהקשר בין היפוך עקום התשואות לבין קטסטרופות פיננסיות הוא קשר שאיננו מובהק ובכל מקרה יש עדיין זמן ולכן מנצלים את ההזדמנות ורוכשים נכסים במחירים נמוכים.

אלה החוששים מקריסה כלכלית ועל כן ממהרים למכור את כל הנכסים שברשותם על מנת למקסם רווחים או למזער הפסדים; ולעומתם אלה הטוענים שהקשר בין היפוך עקום התשואות לבין קטסטרופות פיננסיות הוא קשר שאיננו מובהק ובכל מקרה יש עדיין זמן ולכן מנצלים את ההזדמנות ורוכשים נכסים במחירים נמוכים.

אלה מוכרים ואלה קונים. מה זה אומר לגביך תיק ההשקעות שלך?

אחד היתרונות הגדולים של האלגו טריידינג הוא שבניגוד לשוק אשר מושפע מאירועים נקודתיים, האלגוריתמים יכולים לפעול בכל מצב שוק. האסטרטגיות אותן אני מלמד בסדנה מתמקדות במניות המפרסמות הודעות ממש באותו היום, אזי הביצועים של המסחר האלגוריתמי אינם קשורים למצב השוק הכללי.

במילים אחרות, שיטות המסחר האלגוריתמי אותן אני מלמד תלויות במומנטום תוך יומי ואינן תלויות באירועים גלובליים. אפשר לסחור בצורה אוטומטית הן במצב בו השוק עולה והן במצב בו השוק יורד ולהרוויח בשני המצבים.

לפיכך, אם שמעת על היפוך עקום התשואות וחששת שמדובר באירוע שמשפיע על המסחר שלך – אין מה לדאוג. אלה שסוחרים באופן ידני יכולים להיכנס ללחץ, אבל המסחר האלגוריתמי ממשיך לעבוד עבורך כרגיל בכל מצב שוק.

אהבתם את הטיפים?

הצטרפו לקבוצת הוואצאפ של סוחרי הקומנדו לקבלת טיפים ישירות לנייד

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

לפרטים נוספים או הרשמה לסדנה אני פה בשבילך!​

מלא את הטופס ואחזור אליך בהקדם:

WhatsApp דברו איתי