ניהול סיכונים דינמי

חשבתי רבות- איך  לכמת למשפט אחד את סוד ההצלחה במסחר.

"ניהול סיכונים דינמי" משפט קצר עם 3 מילים אבל לכול אחת מהן משמעות מרחיקת לכת בעולם המסחר בשוק ההון. אנסה לנתח במאמר את המשמעות של כול מילה ואיך חיבור המילים למשפט אחד הוא התמצית האולטימטיבית של ההצלחה במסחר.

"ניהול"

ניהול בעולם המסחר הוא לקיחת אחריות על פעולות המסחר שנעשות מתוך אסטרטגיה מתוכננת מראש. האסטרטגיה היא כזו שמייצרת עבורנו יתרון סטטיסטי שבא לידי ביטוי ברווח עקבי לאורך זמן.

רבות דובר על חשיבות של אסטרטגיות מסחר ויש לא מעט כאלה. סוחר מקצוען חייב להכיר את השוק לעומק ולבנות כמה אסטרטגיות כאלה שיתנו לו מענה לכול מצב שוק.

הסוחר הוא זה שצריך לנהל את האסטרטגיות ולהחליט בכול נקודת זמן איזו מהן להפעיל בחשבון החי שלו ואיזו לשמור במגירה ולא לגעת בה עד ליום בו השוק ישתנה ויאפשר בה מסחר רווחי.

ניהול החשבון באמצעות האסטרטגיה המתאימה למצב השוק הוא אחד העקרונות המרכזיים להצלחה במסחר, אני יכול לומר שיש לי לפחות 5-10 אסטרטגיות שונות שאני מנהל בחשבונות המסחר שלי ולפעמים אני מפעיל גם כמה ביחד.

"סיכונים"

וורן באפט שנחשב המשקיע המוכר בעולם אמר פעם משפט חכם :

בשוק ההון "הכלל הראשון הוא לא להפסיד הכלל השני הוא לא לשכוח את הכלל הראשון"

כמובן שאין משקיע או סוחר שלא מפסיד מידי פעם אבל הכוונה המסתתרת מאחורי האמרה של וורן באפט הוא- תמיד תרוויח יותר ממה שאתה מפסיד. בעולם המסחר ניתן לקיים את זה במונחים של ניהול סיכונים.

נקודת המוצא של סוחר בכל עסקה צריכה להיות תמיד כזו שאין לו דרך לחזות אם העסקה תרוויח או תפסיד, גם אם יש לו לדוגמה אסטרטגיה עם 90%  הצלחה הרי שבכול עסקה בודדת סיכוי ההצלחה שלו תמיד יהיו 50% – או שירוויח או שיפסיד.

לכן לפני שאני נכנס לעסקה אני תמיד שואל את עצמי מה הסיכון המכסימלי, כזה שאם יתממש לא יגרום לי נזק כספי שלא יאפשר לי לקום ממנו ולהמשיך הלאה.

יותר מזה- אני תמיד מכמת סיכון בודד כחלק מסיכון הרבה יותר גדול שעלול להופיע- רצף של הפסדים שהוא חלק מכול סידרה סטטיסטית באסטרטגיה מצליחה.

חשוב לזכור תמיד- ההצלחה במסחר היא לא לינארית אלא סטטיסטית. במסחר מופיעים באופן אקראי כל הזמן רצפים של הפסדים ורצפים של רווחים שלא ניתן לחזות אותם מראש.

מצורפת לכם טבלה המחשבת מה ההסתברות להופעת רצף הפסדים/רווחים הנובעת מאחוז ההצלחה:

אם לדוגמה אני יודע שיש לאסטרטגיה שלי כ-70% הצלחה אז אני צריך לצפות ל-9 הפסדים ברצף שזה הסיכון המכסימלי שלי. אם למשל החלטתי שאני מוכן לסכן במכסימום 1,000$ מתיק המסחר שלי אני צריך לדאוג לזה שהסיכון בכול עסקה בודדת לא יעלה על 111$ ( 1,000:9).

"דינמי"

הדינמיות במסחר, היכולת להגיב למצבי שוק משתנים, להחליף אסטרטגיות ולשנות כהרף עין דעה מוצקה ככול שתהיה, היא גורם מכריע בהצלחה של סוחר.

שוק ההון הינו מערכת כאוטית כזו שניתנת לחיזוי רק בטווחים הקצרים. במערכת כזו הטווח הארוך אינו ניתן לחיזוי ומשתנה כול הזמן בהתאם לשינויים פוליטיים/ כלכליים/ מדיניים רבים.

לכן יכולת ההישרדות של הסוחר תלויה חד משמעית ביכולת שלו להיות דינמי בסיגנון המסחר ולשנות אותו כול פעם שהשוק משתנה בעקבות מקרה כזה או אחר.

סוחר טוב ככול שיהיה שאינו משתנה, משול לדינוזאור החיה הגדולה ביותר שחיה על גבי כדור הארץ- הדינוזאורים היו אימת החיות על פני כדור הארץ ולא הייתה להם סכנה קיומית, אבל בסופו של יום הם נכחדו בגלל שלא הסתגלו לתנאי מזג האוויר שהשתנו על פני כדור הארץ, לעומת זאת הנמלים החיפושיות והלטאות שרדו בזכות היכולת שלהן להשתנות אבולוציונית ולהתאים את עצמן למציאות.

סוחר חכם יודע שכדי לשרוד את תהפוכות השוק, הוא חייב להשתמש בניהול סיכונים דינמי ולהשתנות כל הזמן כדי לא להיכחד.

אהבתם את הטיפים?

הצטרפו לקבוצת הוואצאפ של סוחרי הקומנדו לקבלת טיפים ישירות לנייד

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

לפרטים נוספים או הרשמה לסדנה אני פה בשבילך!​

מלא את הטופס ואחזור אליך בהקדם:

WhatsApp דברו איתי