מה עושים כשאסטרטגיית המסחר מפסיקה לעבוד?

15 שנה אני בשוק ההון ולא ראיתי עד היום אסטרטגיה אחת שעבדה לאורך כל השנים בצורה קבועה ויציבה.

אם תחשבו על זה רגע- שוק ההון הוא מערכת כאוטית שמשתנה חדשות לבקרים ומושפעת מהמון גורמים חיצוניים.

אם זה בגלל מדיניות כלכלית של ממשלות ונגידים שמתחלפות אחת לכמה שנים, אם זה השפעות מדיניות כאלה ואחרות ואם זה בגלל שהעולם הוא כפר גלובלי שיכול להתמוטט כמו מגדל קלפים במידה ויש מצוקה כלכלית באחת המדינות המובילות.

גם ברמת המיקרו מחזור הפעילות והרווחיות של חברות לא נשאר יציב וקבוע לאורך זמן, היא תלויה ביכולת החברה עצמה לייצר מוצרים חדשים, ביכולת שלה לצמוח לשווקים חדשים, לבצע רכישות נכונות וכו'

ראו לדוגמה את טבע שהובילה את שוק ההון הישראלי. במשך עשרות שנים נחשבה לקטר של הבורסה עם תשואות של עשרות אחוזים לשנה, אבל מספר החלטות שגויות של ההנהלה בכול הנושא של מיזוגים ורכישות הפילה את המניה 90% מהשיא שלה וכל הערך שנצבר במהלך עשרות שנים ירד לטמיון.

טבע היא לא המניה הראשונה ולא האחרונה לה זה יקרה, ומי שביסס את האסטרטגיה שלו על רכישתה לטווח ארוך מצא כי רוב ההון שלו נמחק.

מה שאני מנסה לומר כאן זה שהמציאות המשתנה לא מותירה בידינו אסטרטגיה אחת שעובדת לאורך זמן בין היא מבוססת על ניתוח פונדמנטלי, טכני או סטטיסטי.

בטח כולם מכירים על הסיפור של הדינוזאורים האימתניים- החיות ששלטו על פני כדור הארץ במשך מיליוני שנה, איך יכול להיות שאין להם זכר והם נכחדו?

הדינוזאורים לא הצליחו להסתגל למשבר האקולוגי וחשיכה ששררה על פני כדור הארץ עקב פגיעת אסטרואיד חיסלה אותם. לעומת זאת יצורים קטנים יותר כמו לטאות ותנינים כן שרדו את המשבר עקב יכולתם הגבוהה יותר לשרוד ולמצוא מזון.

אם ננסה ללמוד קצת מהסיפור על הדינוזאורים נבין שכסוחרים בשוק ההון עלינו להתאים את עצמנו לתנאי השוק המשתנים, בכך שנגוון את הפעילות שלנו במספר אסטרטגיות שלא תלויות אחת בשניה ובכך יהיה לנו יתרון על פני סוחרים אחרים שתלויים באסטרטגיה אחת שמן הסתם תפסיק לעבוד ביום אחד.

האבולוציה שעבר שוק ההון, הכניסה של האלגוריתמים למסחר בשוק האמריקאי- היא זו שמחסלת את סיכויי הסוחר הידני לשרוד לאורך זמן.

כדי להיות סוחר מצליח עלינו לאמץ את הטכנולוגיה ולהשתלב במסחר האלגוריתמי תוך הפעלת מגוון אסטרטגיות שיש להן יתרון סטטיסטי.

האם זה מספיק? כנראה שלא

בשוק הישראלי למשל אליו לא נכנסו האלגוריתמים מסיבות של נזילות נמוכה וגודל שוק, עדיין אפשר לפעול בשיטות מסחר מסורתיות כמו ניתוח טכני.

השוק הישראלי לא עבר אבולוציה ונשאר תקוע בעבר, וזה מאפשר לנו כסוחרים לפעול בו ולייצר רווחים יפים בעזרת שיטת ניתוח טכני.

מי שעוקב אחרי בקבוצות הווצאפ שם אני נוהג לשתף את פעילות המסחר שלי ראה כי בחודשים האחרונים מירב תשומת הלב שלי הופנתה לשוק הישראלי, למסחר סווינג ופחות לכיוון המסחר האלגוריתמי ולמה?

כמי שמלמד מגוון רחב של אסטרטגיות מסחר, המטרה שלי כסוחר היא לשרוד בכול תקופה ובכול מצב שוק. הכלים שפיתחתי (אותם אגב אני נותן לתלמידים שלי) , מאפשרים לי לדעת איזו אסטרטגיה להפעיל ואיזו לא.

אחד הכלים הוא בעצם יומן מסחר שמחשב סדרות סטטיסטיות של עסקאות ונותן לי ציון. אני מפעיל את האסטרטגיה רק אם הציון עלה מעל רמה מסוימת.

לאחרונה רוב האסטרטגיות שעבדו בשבילי באופן נפלא, הפסיקו לייצר יתרון סטטיסטי- פשוט יומן המסחר נתן לי ציון שלילי ולכן הפסקתי לסחור בהן במסחר חי ועברתי להתמקד במסחר הטכני בשוק הישראלי, מה שייצר לי אגב תשואה של 35% על התיק בחודש ינואר.

את האסטרטגיות האוטומטיות אני ממשיך להפעיל על דמו עד שיומן המסחר ייתן לי ציון חיובי ואז כמובן אעביר אותן למסחר חי. כך אני לא מפסיד כסף, אני מפעיל רק את האסטרטגיות האוטומטיות שמייצרות לי יתרון סטטיסטי.

כסוחר מקצוען עלי להתאים את עצמי לשוק, לפעול רק איפה שמתאפשר לי להרוויח ולא לפעול בזמנים בהם אין לי יתרון סטטיסטי.

ההישרדות שלי כסוחר לאורך השנים הייתה תלויה חד משמעית ביכולת שלי לקרוא את השווקים ולסחור רק במה שייצר לי רווח. כי כמו שאמרתי- אין שום הבטחה שאסטרטגיה תעבוד לנצח!

אהבתם את הטיפים?

הצטרפו לקבוצת הוואצאפ של סוחרי הקומנדו לקבלת טיפים ישירות לנייד

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

לפרטים נוספים או הרשמה לסדנה אני פה בשבילך!​

מלא את הטופס ואחזור אליך בהקדם:

WhatsApp דברו איתי